Top pět bezpečnostních zásad pro údržbu stavební techniky 

Když se svět v červenci potýkal s rekordními teplotami – přičemž 22. a 23. červenec byly podle údajů ERA5 nejteplejšími dny v historii – pocítily dominový efekt extrémního počasí miliardy lidí. Nebývalým problémům tehdy čelila kvůli nepřetržitým vedrům umocněným vysokou vlhkostí také pracoviště staveb. Tyto podmínky prověřují nejen lidskou výdrž, ale také odolnost strojů nasazených v klíčových stavebních operacích.

V reakci na tato rizika zveřejňuje společnost XCMG Machinery („XCMG“, SHE: 000425), světová jednička ve výrobě stavebních strojů, svých pět hlavních bezpečnostních zásad pro práci v extrémně horkém a vlhkém počasí:

• Stálé chlazení prostředí

Stavebním společnostem a správcům vozových parků se doporučuje provádět časté kontroly údržby klimatizačních systémů v kabinách. Filtr klimatizace umístěný za sedadlem řidiče se může snadno ucpat a způsobit snížení průtoku vzduchu nebo dokonce zamrznutí výparníku. Tyto problémy lze zmírnit čištěním nebo výměnou filtrů každých 200 hodin, v prašných podmínkách i častěji. Doporučuje se také pravidelně čistit vnější filtr klimatizace jemným poklepáním nebo profouknutím směrem zevnitř ven pomocí stlačeného vzduchu. Pro zajištění účinné filtrace provádějte tuto údržbu každých 500 hodin a po třech čištěních filtr vyměňte.

• Bezpečnostní údržba ventilace

Pravidelná kontrola klimatizačních průduchů je nezbytná nejen kvůli pohodlí, ale také kvůli bezpečnosti. Nečistoty v rozvodech mohou způsobovat hlučnost nebo poškozovat motory ventilátorů, což představuje značné bezpečnostní riziko.

• Čistota radiátorů

Chladič (radiátor), který se u většiny strojů nachází na přední straně vodní nádrže, má zásadní význam pro účinnost klimatizace. Udržováním chladičů v čistotě předcházíme jejich ucpání, které by mohlo způsobit zvýšenou poruchovost klimatizačních systémů, a vyhneme se tak zbytečným narušením provozu.

• Dostatečné chlazení a přestávky

Přestože léto s sebou přináší zvýšenou pracovní zátěž, do časového harmonogramu je nezbytně nutné zařadit dostatek přestávek pro pracovníky i techniku. Zabráníme tak přehřátí a přetížení, které by mohlo narušit bezpečnost zařízení.

• Upravené provozní postupy

Vyšší teploty způsobují hromadění vlhkosti v palivových systémech, což vede k problémům s výkonem. Provozní postupy v letní sezóně by proto měly zahrnovat pravidelné kontroly nádrží na odsávanou tekutinu a časté vypouštění odlučovače vody pro zvýšení efektivity paliva a prevenci poruch.

Proaktivní přístup pomáhá úspěšně realizovat projekty bez ohrožení zdraví osob nebo výkonnosti techniky!