Konstrukce stěn z pórobetonu

 

Investor o výstavbě vědět nemusí a většinou to tak je. Zadáním stavby dodavateli se domnívá, že dodavatelé umějí stavět a není třeba s nimi v těchto věcech nic dalšího domlouvat. Věří také, že stavbyvedoucí a investor stavebního dozoru, bude-li jmenován, zajistí, aby na vše dohlížel. Není tomu však vždy tak. Občas se stane, že některé důležité prvky provedení zhotovitelé podcení a nezachytí je stavbyvedoucí ani inspektor dozoru investora. Jak důležité mohou být tyto detaily, lze ukázat na jednoduchém příkladu konstrukce stěn z pórobetonu.

 

Díky vlastnostem pórobetonu se stěny z tohoto materiálu staví velmi snadno a rychle. Stačí mít jednoduché nářadí a řídit se pokyny a doporučeními výrobce. To je případ nejen pórobetonu, ale i jiných materiálů. Za prvé, nástroje vyžadují technologii správného zdění. Jsou tu proto, aby práci usnadňovaly a urychlovaly, nikoli ji brzdily nebo zpomalovaly. A díky jejich použití je spotřeba materiálů přiměřená, předpokládaná výrobcem. Pojďme se podívat, jak to vypadá, jaké nářadí je potřeba pro přesné zdění z pórobetonu a proč je potřeba.

Při stavbě pórobetonových stěn bude dodavatel potřebovat následující nástroje:

  • zednická stěrka na tenkou spáru– umožňuje rovnoměrné rozložení malty a zachování správné tloušťky spáry. Šířka stěrky je přizpůsobena šířce cihelných bloků. Důležité je, aby se jednalo o stěrku určenou na stavbu stěn z pórobetonových tvárnic s tenkými spárami. Tyto stěrky mají trojúhelníkové zářezy správné výšky, takže nanášená vrstva malty bude mít vždy stejnou, správnou tloušťku. Malta se nanáší jedním tahem stěrky na zeď. To způsobí, že malta je nanesena po celé šířce stěny, malta nestéká za zeď a spotřeba malty je v souladu s normou spotřeby malty. Ke zdění se proto používá stěrka na pokládku tenkých spár, ne např. hřebeny na obklady. Pamatujte, že malta ve stěnách pro tenké spáry se používá k integraci stěnových prvků a neslouží k vyrovnání nerovností.
  • hoblíkem nebo stěrkou pro vyrovnání tvárnic. Oba nástroje se používají k vyrovnání výškových rozdílů mezi bloky, které mohou vyplývat z rozměrových tolerancí bloků a nepřesností ve zdivu. Letadlo je ostřejší, proto je určeno pro bloky třídy 500, 600 a 700 a stěrka pro bloky třídy 350 a 400. stěna. Bez tohoto úkonu můžete riskovat překrytí malých nerovností a pamatujte, že malta na tenké spáry se nepoužívá k jejich vyrovnání, ale ke spojení tvárnic.
  • kartáč – obyčejný, zakoupený s domácími spotřebiči, je potřeba k odstranění prachu z každé broušené vrstvy stěny. Při broušení vzniká prach, který způsobuje, že malta nemá správnou přilnavost, takže se bez něj také neobejdete.
  • ruční pila na řezání bloků Protože je vždy potřeba řezat bloky, je tento nástroj také nepostradatelný. Taková pila má správný tvar zubů a každý druhý zub je s widia, takže řezání bloků s ní je velmi lehké. Zuby takové pily dobře řežou a odstraňují vytěžený materiál, takže se pilový kotouč příliš rychle neopotřebovává na jemném křemenném kamenivu, kterým je pórobeton. Lze s ním přesně řezat stěnové prvky z pórobetonu. Někteří dodavatelé používají pásové pily nebo kotoučové pily . Takové nástroje mají k dispozici dodavatelé, kteří profesionálně staví pórobeton a mají několik takových staveb ročně.
  • úhlové vedení je užitečné pro přesné řezání bloků. Používá se k udržení kolmého povrchu. Umožňuje také řezat bloky pod úhlem 45°. Měli byste ho mít a používat při řezání bloků ruční pilou. Tímto způsobem budete moci přesně řezat bloky.
  • kladivo s gumovou hlavou. Je nutné pro položení tvárnice a její usazení do správné polohy a umístění na maltu ve zdivu. Pro tyto účely nelze použít běžné nebo zednické kladivo, jehož ocelová hlava poškodí zdicí prvky.

 

Jedná se o zednické nástroje. Pro zdění se ale bude hodit i nástroj na přípravu malty. K tomuto účelu budete potřebovat:

  • míchačka pro přípravu malty. Míchačka pro přípravu homogenní, tekuté malty bez hrudek. Lze jej použít pro všechny typy míchaček a pomaloběžných vrtaček. Spotřeba malty na tenké spáry není velká, takže tento typ elektrického nářadí to zvládne.

Kromě nástrojů pro zdění a přípravu malty budete možná potřebovat nástroje, které se vám budou hodit v dalších fázích práce. Tyto zahrnují:

  • dláto pro ruční řezání drážek pro elektroinstalace
  • vrták pro výrobu instalačních zásuvek
  • vrták pro výrobu vpichů

Jak vidíte, doplňkových nástrojů není mnoho. Jedná se o jednoduché a technologicky nenáročné nástroje. Jejich použití nevyžaduje speciální dovednosti a dlouhou praxi na stavbě. Jsou navrženy tak, aby se daly správně a snadno postavit. Není tedy důvod je nevyužít. Řádně a precizně provedené pórobetonové stěny a dobré reference na zhotovitele stojí za to. Vyplatí se mít tyto nástroje a používat je.