Jak správně vyprat ložní povlečení

 

Jak prát lůžkoviny a jak často to dělat? Záleží na mnoha faktorech. V případě praní je nejdůležitější určit, z jakého materiálu je povlečení vyrobeno. Poté můžete upravit teplotu a způsob praní, stejně jako používat správné prací prostředky. Jak a čím prát povlečení, aby vám sloužilo roky?

Jak prát povlečení, aby se postaralo o jeho materiál a zůstalo vždy čerstvé? Jak často to dělat? Praní lůžkovin pro vás může být náročné, zvláště pokud si s látkou nevíte rady. Povlečení lze vyrobit z mnoha materiálů, většinu můžete hodit do pračky. A co dál?

Jak často byste měli prát ložní prádlo?

Jak často perete povlečení, závisí na mnoha faktorech a neexistuje jediný recept na úspěch. Frekvence praní lůžkovin se liší v závislosti na ročním období a individuálních preferencích. Lidé, kteří mají problém s nočním pocením, by si měli měnit ložní prádlo mnohem častěji, klidně i jednou týdně. Většina lidí mění podestýlku jednou za 2 týdny , ale stojí za to si sami určit, jaké datum bude vhodné.

Podestýlka hromadí alergeny, roztoče, prach a také některé bakterie a plísně . Z tohoto důvodu se vyplatí zvýšit četnost jeho výměny, zvláště pokud jsou v domě alergici nebo domácí mazlíčci, které do postele pustíte.

Jak prát bavlněné povlečení?

Bavlněné povlečení je velmi odolné a lze jej prát na 40-60 stupňů. Pokud je vzorovaný a má intenzivní barvy, je lepší dát na teplotu 40 stupňů. Kompletně bílé prádlo lze prát na 60 stupňů.

Trochu jiným materiálem je bavlněný satén , který je lepší prát na 40 stupňů, bez přídavku bělidel (i v případě bílého povlečení). V případě bavlněného povlečení se také vyplatí snížit otáčky v pračce. Příliš vysoká hodnota může způsobit deformaci nebo poškození vláken.

Jak prát hedvábné povlečení?

Hedvábí je ladný materiál, který je ideální pro výrobu povlečení. Patřičně chladivý a šetrný k pokožce i vlasům – to je v ložnici skutečný ráj. Hedvábí je však také materiál, který vyžaduje péči, pokud jde o péči.

Jak prát hedvábné povlečení? Můžete ho hodit do pračky, ale musíte nastavit velmi jemný program (nejlépe na hedvábí) a používat prací prostředky speciálně určené pro tento materiál. Maximální teplota praní je 30 stupňů.

Hedvábí by se také mělo sušit naplocho, nejlépe na ručníku. V případě velkého povlečení můžete na sušák položit silnou čistou přikrývku a na ni pak povlečení rozložit.

Jak prát podestýlku z kůry?

Kůra je velmi oblíbeným materiálem při výrobě podestýlky. Nevyžaduje žehlení a při praní je docela odolný. Nesnáší však vysoké odstřeďování pračky, proto je nejlepší zvolit program bez odstřeďování . Optimální teplota pro podestýlku z kůry je 40-60 stupňů. Vyplatí se zkontrolovat tuto informaci na štítku výrobce.

Jak prát lněné povlečení?

Len je považován za odolný materiál s dlouhou životností. Snese i vysoké teploty a je také jednou z nejpřirozenějších tkanin . Jeho jedinou nevýhodou je, že se snadno mačká.

Lněné povlečení je dobré prát na cca 60 stupňů a více. Vyhněte se používání aviváže nebo bělidel. Ty mohou poškodit vlákna prádla, proto při praní používejte nejlépe pouze práškový nebo tekutý prací prostředek. Lněné povlečení je dobré žehlit ještě mírně vlhké.

Jak prát flanelové povlečení?

Flanelové povlečení je velmi snadno čistitelný materiál. Nejlepší je prát na 40 stupňů na tradičním programu. Vyplatí se přidat trochu aviváže, ale je to nutné pro jemné tkaniny. Příliš silný prací prostředek může způsobit vyblednutí barvy lůžkovin. Flanel se snadno suší a dobře žehlí.

Jak prát ložní prádlo?

Povlečení přichází do styku s pokožkou každý den, proto je potřeba jej prát v produktech, které budou zcela bezpečné. Vždy čtěte štítky svých pracích prostředků a vybírejte ty, které jsou jemné. Nejlepší budou ty určené pro alergiky nebo miminka a malé děti.

Sáhnout můžete i po přírodních řešeních. Tekutý nebo prací prášek může nahradit borax , tedy jeho ekologickou alternativu. Místo aviváže můžete použít směs vody, octa a kapky esenciálního oleje . Bílé povlečení vyčistíte přidáním trochy jedlé sody do prádla.